O Warszawie

WILLA ADAMA EMILA KOWALSKIEGO

Wśród dość monotonnej zabudowy ulicy Płockiej tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Kasprzaka na warszawskiej Woli wyróżnia się jeden niewielki pałacyk. To dawna willa przyfabryczna garbarni Adama Emila Kowalskiego (ul. Płocka 9/11) wzniesiona w latach: 1920-1930r. (niektóre zródła podają rok 1917). Sama fabryka powstała tu w latach 20-tych XX wieku i była umiejscowiona bardziej w głębi posesji (dalej od ulicy). Willa nie została wybudowana jako część ciągłej zabudowy tej ulicy lecz jako obiekt wolnostojący. Główna oś budynku leży na linii wschód – zachód. Budynek i dziedzińce z urządzoną zielenią po jego północnej i południowej stronie niejako „rozcina” pierzeję ulicy Płockiej, tworząc bardzo interesujący akcent urbanistyczny. Wyróżnia się także tym, że wyłamuje się z pierzei ulicy, jest ustawiony prostopadle do niej.

Obiekt wzniesiono w stylu eklektycznym nawiązującym do neobaroku i neoklasycyzmu – popularnych pod koniec XIX i na początku XX w. Budynek posiada dwie kondygnacje nadziemne, poddasze, częściowo adaptowane na cele mieszkalne i jest całkowicie podpiwniczony. Elewacje budynku są bogato dekorowane. Główny trzon budynku jest prostokątny z wystającym od strony północnej ryzalitem akcentowanym półkolistym gankiem z kolumnami. Elewacja północna ma charakter elewacji ogrodowej.

 

płocka 7i9.jpg

Natomiast strona południowa z dwoma, umieszczonymi symetrycznie, owalnymi wykuszami na poziomie I piętra i z balkonem z tralkową balustradą, przywodzi na myśl pałac. Obiekt posiada wysoki dach. Ze względu na kształt obiektu dach jest wielospadowy. Doświetlenie poddasza stanowią okna i naświetla typu „wole oko” oraz lukarny.

 

willa.jpg

    Pierwotnie na parterze budynku znajdowały się biura i magazyny zakładów garbarskich zlokalizowanych w sąsiednim obiekcie. Pierwsze piętro było wykorzystane jako mieszkanie Adama Emila Kowalskiego. Znajdowały się tam też pokoje gościnne. Po wojnie budynek został odebrany właścicielowi i zajęty przez wojsko najpierw rosyjskie, a następnie polskie. Znajdowały się tam biura. W późniejszym okresie zamieszkały tam rodziny wojskowe, a następnie budynek został przekazany Zarządowi Budynków w Dzielnicy Wola.  Cały pałacyk został podzielony na małe mieszkania, według numeracji jest ich 18, ale niektóre lokale są oznaczone podwójnymi numerami, więc praktycznie mieszkań jest 14.