O Warszawie

TOR WYŚCIGÓW KONNYCH NA SŁUŻEWCU

Pierwsze regularne wyścigi z profesjonalnym torem wyścigowym w Warszawie zorganizowało w 1841 r. „Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim”. Pierwszy tor był zlokalizowany przy ul. Polnej, na części terenu dzisiejszego Pola Mokotowskiego. W 1925r. „Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce” nabyło ok. 150 ha gruntów na Służewcu z myślą o wybudowaniu toru wyścigów konnych.

wyscig.jpg

 

Tor autorstwa architekta Zygmunta Platera - Zyberka otwarto, po 9 latach budowy, tuż przed wybuchem wojny, w sobotę 03.06.1939r. i był to w tym czasie najnowocześniejszy, największy i jeden z najpiękniejszych takich obiektów na świecie. Usytuowany jest na terenie 138-hektarowej enklawy zieleni w sercu stolicy. Ten wyjątkowy obiekt mieści trzy zabytkowe trybuny, z których pierwsza – Trybuna Honorowa, zwana dawniej „członkowską”, została zbudowana z myślą o najważniejszych osobistościach. Monumentalna trybuna druga została przygotowana na przyjęcie ponad 5000 osób, natomiast budowa trzeciej nigdy nie została ukończona.

wyścigi.jpg

 

Cały kompleks posiada wiele ciekawych  architektonicznie rozwiązań np. tunel pomiędzy obszarem stajen a padokiem. Jeśli do tego doliczymy mieszkania dla pracowników, magazyny, stajnie dla ponad 800 koni, studnie, wielki parking, wieżę ciśnień, to chyba nikogo nie zdziwi fakt, że już podczas budowy nazwano ten śmiały projekt budową „miasteczka wyścigowego”. Cały kompleks nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie aż 6000 różnych krzewów i 95 gatunków drzew na jego terenie i w jego bliskim sąsiedztwie..