O Warszawie

POMNIK NIEZALEZNEGO KOTA CYRYLA

Gipsowy model rzeźby Niezależnego Kota wykonany przez rzeźbiarkę Bognę Czechowką odsłonięty został  29.05.2011r. na Gocławiu (Praga Południe) w Parku nad Balatonem. Autorką pomysłu jest Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery Łapy". Pieniądze na realizację pomysłu ofiarowali sponsorzy, producenci artykułów dla zwierząt.

Odsłonięcia dokonali osobiście „rodzice chrzestni pomnikowego kota” aktorka Olga Bończyk i prowadzący program „Jaka to melodia” Robert Janowski. Pomnik poświęcony został wszystkim kotom podwórzowym, żyjącym na wolności, które muszą walczyć z trudami i przeciwnościami kociego losu.

Jak wygląda ów pomnikowy kocur? Oto sam opis jego projektantki: „Moja rzeźba ma otwartą formę. Można się do niej przytulić, pogłaskać, usiąść na niej. Cyryl ma zgrabną pupę i w ogóle całe ciało, a także filuternie zakręcony ogon. Rzeźba ma cudowne właściwości. …niedawno pogłaskałam jej nos i wypowiedziałam w myślach życzenie, żeby poprawił się los kogoś bliskiego. I... stało się! „Gotowy pomnik odlany w brązie  na stałe zagościł w parku nad Balatonem 12.08.2011r. Przy okazji mieszkańcy Gocławia poznali kocie imię, które wygrało w konkursie internautów – to Niezależny Kot Cyryl.