O Warszawie

"PIESKIE" POMNKI STOLICY

Mamy w Warszawie, w zachodniej części Pól Mokotowskich, nieopodal baru Lolek odsłonięty jesienią 2004r, z okazji obchodów Światowego Dnia Zwierząt, pomnik psa, w dodatku psa szczęśliwego. Może nic wielkiego ale będąc tu gdzieś w pobliżu można zobaczyć taką małą ciekawostkę.

Pomysłodawcą powstania pomnika w Warszawie jest Dorota Szulc - Wojtasik redaktor naczelna miesięcznika „Cztery Łapy”, autorką rzeźby - Bogna Czechowska, fundatorem – firma Pedigree, zaś psem, który był pierwowzorem pomnika jest Lokat - pies terapeuta z Fundacji Przyjaciel. Odsłonięcie pomnika było jednym z elementów Parady Psów, której uczestnicy, ku zdumieniu okolicznych mieszkańców, przeszli liczną, barwną i hałaśliwą grupą, ulicami Warszawy od Placu Trzech Krzyży aż do ul. Rokitnickiej.

Pomnik szczęśliwego psa, odlany z brązu, przedstawia siedzącego psa naturalnej wielkości rasy golden retriever. Spogląda on w górę, tak jakby patrzył na swojego pana i sprawia wrażenie naprawdę szczęśliwego.

Skąd taka lokalizacja? Otóż Pola Mokotowskie są codziennym miejscem spacerów wielu właścicieli czworonożnych przyjaciół.

A dlaczego taka rasa? Otóż golden retriever (w wolnym tłumaczeniu z angielskiego - "złoty aporter") jest generalnie psem myśliwskim. Obecnie najczęściej jest psem towarzyszącym i ze względu na usposobienie – psem rodzinnym. Psy tej rasy są często szkolone na psy towarzyszące niepełnosprawnym, terapeutów a z uwagi na doskonały węch – jako psy policyjne (wyszukiwanie narkotyków) i ratownicze. Psy charakteryzują się inteligencją i posłuszeństwem oraz łagodnym charakterem, rzadko szczekają. Golden retrievery są energiczne, wytrzymałe i aktywne. Szybko przywiązują się do właściciela. Towarzyskie potrzebują bliskiego kontaktu z członkami rodziny, dobrze tolerują inne zwierzęta w domostwie. Ze względu na swój karny i łagodny charakter, sprawdzają się jako towarzysze osób starszych i dzieci.

A przy okazji to nie jedyny warszawski pomnik psa, inny, także niewielki, tym razem leżącego na trawniku wyżła, znajdziemy w Łazienkach Królewskich na tyłach Starej. Usytułowany został w miejscu cmentarza dla psów pilnujących letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ów pomnik to odlew znanej rzeźby Czesława Makowskiego z 1903 r. umieszczonej na grobie XIX wiecznego pisarza i pedagoda Adolfa Dygasińskiego na Cmentarzu Powązkowskim.