O Warszawie

WARSZAWSKI TOY-TOY

Tytułowym toy toyem w rozmiarze XXL jest niebiesko - biały biurowiec Millenium Plaza (najpierw Reform Plaza) przy Placu Artura Zawiszy w Warszawie. Górujący wysoko nad okolicą (116 m, 31 pięter) i w kształcie chudego walca podpartego kanciastym prostopadłościanem rzeczywiście swoim wyglądem przypomina dobrze wszystkim znaną, przynajmniej z widzenia, toaletę publiczną (na zdjęciu wieżowiec wyszedł jakiś taki szary, dzień był pochmurny). A już prawdziwą wisienką na torcie, tudzież przysłowiową kropką nad i jeśli chodzi o skojarzenia jest fakt, iż budynek został zaprojektowany (w 1996r.) i wzniesiony (do 1999r.) przez tureckiego architekta i biznesmena Vahapa TOYa!

Architekt jest równiez autorem warszawskiego Blue City w Alejach Jerozolimskich. Wieżowiec nieco przebudowano w 2002r. zyskując na kubaturze oraz wzbogacił się o 3 nowe windy.

 

 

W 2003r. na skutek nie do końca jasnych i przejrzystych interesów oraz bankructwa firmy Wahap Toy nie dostał pozwolenia na dalszy pobyt w Polsce i budynek zmienił właściciela. Do marca 2008 Millenium Plaza pełnił rolę głównej siedziby Banku Millenium, od którego czerpie swą aktualną nazwę. Ta stalowo - betonowa konstrukcja oferuje nowoczesną powierzchnię biurową, mieści się tu również galeria handlowa oraz sale konferencyjne. Na sześciu piętrach znajdują się liczne lokale usługowe: fitness club, kawiarnia, bank, kiosk, bankomat, fryzjer, gabinet kosmetyczny, sklep spożywczy oraz restauracje. W części handlowej budynku znajduje się Galeria Millennium z licznymi sklepami. Millennium Plaza posiada 2 garaże podziemne na łącznie 249 miejsc oraz parking naziemny na 290 miejsc.
Wieżowiec wyposażony jest we wszystkie niezbędne instalacje, co czyni go "inteligentym budynkiem". Wnętrza biurowca pełne są egzotycznych roślin i fontann. Założenia inwestora przewidywały także utworzenie w jego wnętrzu ogromnego akwarium o wysokości kilku pięter, a na dachu – ogrodu oraz lądowiska dla helikopterów. Te zamierzenia nie zostały jednak zrealizowane.