O Warszawie

BUDYNEK INTRACO

Budynek INTRACO to, obok dawnego Hotelu Forum, najwcześniejszy z wybudowanych w Warszawie typowych drapaczy chmur. Powstał w 1975r, wybudowała go szwedzka firma BPA Bygproduction AB Sweden. Budynek znajduje się przy ulicy Stawki, na północnych krańcach Śródmieścia, tuż przy granicy z Żoliborzem - historyczną warszawską dzielnicą mieszkaniową.

W pobliżu Intraco niedawno powstała nowa stacja metra Dworzec Gdański, która podniosła atrakcyjność tej okolicy. Natomiast vis a vis Intraco po drugiej stronie ulicy Andersa rozpoczęła się niedawno budowa drugiego wieżowca, który wraz z Intraco będzie tworzyć symboliczną bramę wjazdową z Żoliborza do Śródmieścia. Architektura budynku jest dość prosta. Wieżowiec jest jednolitą, prostopadłościenną bryłą. Jeden z redaktorów Gazety Wyborczej porównał nawet budynek do postawionej na sztorc deski gdyż jest bardzo długi i wąski. Frontowa ściana, od strony ulicy Stawki jest kilkakrotnie dłuższa od ściany bocznej. Jeszcze kilka lat temu elewacja Intraco była bardzo zniszczona, pierwotna zielonkawa barwa wieżowca zaczynała stopniowo przechodzić w szarą i coraz częściej od budynku odpadały całe kawałki płytek. Szwedzcy konstruktorzy, którzy budowali wieżowiec w połowie lat 70-ych najwyraźniej przecenili wytrzymałość owego materiału. Dlatego też w 1998r. przystąpiono do modernizacji budynku. Zniszczone pokrycie zmieniono na gładkie, zielone okładziny, biurowiec został okablowany siecią strukturalną  i wyposażony w nowoczesną centralę telefoniczną mogącą zaspokoić szerokie potrzeby najemców m.in: szybki i łatwy dostęp do internetu a oprócz tego wieżowiec urósł o jedno dodatkowe piętro. W czasie remontu nie obyło się jednak bez drobnego incydentu - w sierpniu 1998r. w czasie trwania prac remontowych, zapalił się styropian, którym pokryty był budynek. Na szczęście ten wypadek nie pociągnął za sobą żadnych ofiar. Obyło się też bez większych szkód dla samego budynku. Remont szczęśliwie dobiegł końca i dziś Intraco prezentuje się dość elegancko jak na nowoczesny biurowiec mający już 40 lat. Intraco jest bowiem typowym budynkiem biurowym o bardzo wysokim standardzie wnętrz.

   

Całkowita powierzchnia biur w budynku to około 31,5 tys. metrów kwadratowych. Oprócz biur znajduje się tu: filia banku, urząd skarbowy, pocdzta, kantor wymiany walut, dwie restauracje, sale konferencyjne oraz liczne punkty usługowe - bar, kiosk, fryzjer, kwiaciarnia, salon odnowy biologicznej, sauna. Natomiast w podziemiach znajduje się parking zdolny pomieścić około 200 samochodów. Cały budynek jest też oczywiście klimatyzowany.

 Wysokość budynku wynosi 107 m. Jeżeli natomiast brać pod uwagę jego antenę, Intraco jest ósmym pod względem wysokości warszawskim wieżowcem, sięga 138 metrów i posiada 39 pięter.