O Warszawie

WARSZAWSKA SYRENKA

Syrenka to herb Warszawy, postać mitologiczna trzymająca w lewej ręce okrągłą tarczę, a we wzniesionej prawej - miecz, na czerwonym polu.

   Najstarsza istniejąca pieczęć herbowa Warszawy pochodzi z 1390r. Przedstawia zwierzę z ptasimi łapami i smoczym tułowiem pokrytym łuskami. Górna część ciała jest popiersiem męskim, głowa nakryta hełmem, w rękach tarcza i miecz. W XVI w. w herbie Warszawy tułów męski został zastąpiony kobiecym, znikł hełm z głowy, zjawiły się u bioder skrzydła smocze i jaszczurczy ogon.

Pierwsza syrena (kobieta-ryba) z mieczem i tarczą pojawiła się w 1622 r. 

------------------------------------------------------------------

 

Herbem Wielkim Miasta Stołecznego Warszawy jest Syrena w polu czerwonym, zwrócona w prawo z szablą wzniesioną w ręce prawej, z tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i rybiego ogona Syreny są naturalne, włosy złote, szabla i tarcza złote. Nad tarczą herbową korona królewska złota. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy dodanym do herbu w dniu 09.11.1939r. zarządzeniem naczelnego wodza, gen. dyw. Władysława Sikorskiego w uznaniu bohaterskiej obrony stolicy we wrześniu 1939r. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semper invicta (zawsze niezwyciężona). Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy

  Obecny herb Warszawy został przyjęty w wyniku konkursu przeprowadzonego w 1938 r. Został przywrócony w  1990r, po zmianach dokonanych w okresie PRL, kiedy herb pozbawiony był korony, a Syrena była uproszczona i z rozpuszczonymi włosami.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Każdy Warszawiak powinien znać co najmniej 2 pomniki Syrenki, choc w Warszawie jej figurek, płaskorzeźb i przeróżnych wizerunków znajdziemy bardzo dużo. I tak:

 

Pomnik Syrenki Konstantego Hegla z Rynku Staromiejskiego został wykonany w1855r.  Do 1928r. i od 2000 r. stoi na Staromiejskim Rynku. W międzyczasie był przenoszony w różne miejsca Warszawy. Syrena znajduje się na najstarszych wyobrażeniach herbu miasta Warszawy z połowy XIV w. Początkowo była raczej dość odstraszającym monstrum o smoczych cechach, mającym dodatkowo ptasie łapy i skrzydła, ale z biegiem lat stawała się coraz piękniejszą kobietą.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

Pomnik Syreny nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie) ustawiony w IV 1939. Wykonany ze spiżu. Modelką Ludwiki Nitschowej była Krystyna Krahelska - harcerka i  sanitariuszka w  powstaniu warszawskim, autorka piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”, poległa w Powstaniu Warszawskim 04.08.1944r. Pierwotnym założeniem autorki był ponad 20metrowy, zielono- błękitny, posąg Syrenki stojący na szklanym, wysokim postumencie wbitym w dno Wisły, tak by obserwator go nie widział i miał wrażenie, że ogląda Syrenkę wynurzającą sie z fal Wisły. Niestety brak funduszy plus zbliżająca się wojna zniweczyły tamte plany - póki co -bezpowrotnie.

 

 

  (tablica na budynku przy ul. Rakowieckiej róg Łowickiej - Mokotów)

 

Przy pomniku tablica upamiętniająca bohaterską obronę Warszawy we IX 1939r.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 I inne w Warszawie :

Pomnik Syreny na wiadukcie przy ul. Karowej.

   

---------------------------------------------------------------------------

 

Syrena na Woli ul. Przyokopowa (budynek dawnej gazowni, dziś Muzeum Powstania Warszawskiego).